tr

Voleybol Direği

07.02.2024
54
Voleybol Direği

Voleybol direği, voleybol sahaları, hakem alanı ve spor ekipmanları imalatı

Voleybol Direkleri,Alüminyum ve Metal malzemeden yapılmaktadır.Voleybol Direkleri,Teleskopik Alüminyum,Teleskopik Metal,Alüminyum Yükseklik Ayarlı,Metal Yükseklik Ayarlı,Metal Krikolu olarak mapalı ve seyyar tekerlekli olarak imalatı firmamız tarafından yapılmaktadır.Voleybol Direkleri File Yükseklikleri erkeklerde 243cm nizami yükseklikte yapılmalıdır.Voleybol Direklerinde file gerdirilmesi için makara ve özel mekanizma konulmalıdır.Sporcunun darbelere karşı voleybol direklerine koruyucu ped konulmalıdır.Direk boyaları elektrostatik toz boyalı olmalıdır.

File 1 m genişliğinde 9.50 m uzunluğunda ve orta çizginin üzerinde zemine dik olarak yer alır. File kenarları 10 cm’lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Filenin üst kısmında 5 cm genişliğinde yatay beyaz bir bant vardır. Bu bant çadır bezinden yapılmıştır ve file boyunca iki kat dikilir. Bandın içinden elastiki bir kablo geçer. Bu kablo filenin direklerine bağlanmasını ve üst kısmının gergin olmasını sağlar. Filenin alt kısmında kareler arasından geçerek onu direklere bağlayan ve filenin gergin olmasını sağlayan bir ip vardır.

5 cm genişliğinde ve 1 m uzunluğunda iki adet beyaz bant her iki yan çizginin üzerinde yer alacak şekilde fileye dik olarak bağlıdır. Bu bantlar filenin bir parçası olarak kabul edilirler. Anten 1.80 m boyunda 10 mm çapında esnek çubuktur. Fiber glas veya benzeri bir maddeden yapılmıştır. İki adet anten yan bantların dış tarafına bağlanır ve karşılıklı olarak filenin ters yönlerine yerleştirilir. Antenlerin 80 pp’lik kısımları filenin üzerinde devam eder. Bu kısımlar 10 cm’lik birbiri ile zıt iki ayrı (tercihen kırmızı ve beyaz) renkte işaretlenir. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler. Filenin yüksekliği erkekler için 2.43 m bayanlar için 2.24 m’dir ve oyun alanının ortasından bir ölçü çubuğu ile ölçülür. Filenin iki (yan çizgilerin üzeri) oyun alanının yüzeyinden aynı yüksekliktedir. Buradaki yükseklik kuralda belirtilen yüksekliği 2 cm’den fazla geçemez.

Direkler iki yan çizgiden 0.50 m ile 1.00 m mesafede yerleştirilmelidir. Direklerin yere tel ile tutturulması ise yasaktır.